İZMİR

TİM’DEN CUMHURİYET BAYRAMI’NA ÖZEL REKLAM FİLMİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak yayınladığı film, izleyiciler tarafından büyük beğeni aldı …

TİM’DEN CUMHURİYET BAYRAMI’NA ÖZEL REKLAM FİLMİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak yayınladığı film, izleyiciler tarafından büyük beğeni aldı. TİM Başkanı İsmail Gülle, ‘Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlatılan ekonomik bağımsızlık mücadelesi her zaman devam edecektir. Ekonomik bağımsızlık ise ancak ve ancak üretim ve ihracatla mümkündür’ dedi.

TİM Başkanı Gülle konuya ilişkin açıklamasında, ‘İhracat, başlı başına bir Cumhuriyet projesidir. Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde başlattığı ekonomik bağımsızlık mücadelesi bugün de devam ediyor. İnşallah bu küresel kriz sonrası dönem, Türkiye için yeni bir sıçrama dönemi olacak. Gelen rakamlar bize bunu söylüyor. Bugün ihracatçımız 100 bine ulaştı. Bunu 5 yıl içerisinde 130 binlere, 10 yıl içerisinde de 300 bine çıkartma arzusundayız. İhracatımız 1923 yılında 50 milyon dolardı. Bugün ise 220 milyar dolara gidiyor’ diye konuştu.

‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefiyle çalışmalarını sürdüren 61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığı ‘Cumhuriyet Geleneğimiz, İhracat Geleceğimiz” sloganlı filmi geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da izleyicilerin büyük beğenisini aldı. Anadolu motifleri ve güçlü geleneğimizin ihracatla dünyaya taşınması mesajı verilen filmde, Anadolu’nun tarihi ve kültürel mirası, Cumhuriyetin ilk yılları ve günümüzden görüntüler de ekrana taşınırken, filmdeki türküyü ünlü sanatçı Ferhat Göçer yorumluyor.

‘CUMHURİYETİN İHRACATA KAZANDIRDIĞI VİZYON BUGÜNLERİMİZİ İNŞA ETTİ’

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla değerlendirmede bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ‘Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan fabrikalar, İzmir İktisat Kongresi’ Bu gelişmelerin hepsi Cumhuriyetin ihracata kazandırdığı vizyoner ve stratejik adımlar olarak bugünlerimizi inşa etti. Bugün göklerdeki İHA ve SİHA’larımızı tüm dünya gıptayla izlemesi,

fuarlarımıza yüzbinlerce yabancı müşteri katılması, Türkiye’nin 81 ilinde 100 binden fazla ihracatçı olması, Cumhuriyetin ilk yıllarında atılan vizyoner adımlar sayesindedir. Takip eden süreçte, yine bir dünya savaşıyla yeni bir küresel düzene ve bambaşka bir ekonomik sisteme geçildi. Türkiye, 50’li yıllarda tarıma dayalı bir büyüme modeli benimsedi. Tarımda bugün geldiğimiz başarılı seviyenin temelleri o günlerde atıldı. Bugün Türkiye yıllık 28 milyar dolar tarım ürünü ihracatı yapan bir ülke. Ülkemizde büyük sanayi tesislerinin kurulması 60’lı, 70’li yıllarda oldu ve Türkiye’nin ekonomik yapısında sanayinin rolü kuvvetlendi. 80’li yıllar Türkiye için bir atılım dönemi oldu desek yeridir. Üretimimiz, ticaretimiz, turizmimiz, ihracatımız bu dönemde büyük kazanımlar elde etti. Merhum Turgut Özal’ın liderliğinde Türkiye adeta dünyayla tanıştı. Bugün Türkiye’yi dünyada temsil eden markalara, en çok ihracat yapan firmalara bir bakın. Büyük çoğunluğu ya 80’li yıllarda kurulmuştur ya da o dönemde parlamıştır. Bugün imalat sanayi ihracatımız yıllık 161 milyar dolara ulaştı? ifadelerini kullandı.

‘226 ÜLKE VE BÖLGEYE 5 BİNE YAKIN ÜRÜN İHRAÇ EDİYORUZ’

‘İHRACATÇI SAYISI HER GEÇEN YIL ARTIYOR’

Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde başlattığı ekonomik bağımsızlık mücadelesinin bugün de devam ettiğine dikkat çeken Gülle, ‘İnşallah bu küresel kriz sonrası dönem, Türkiye için yeni bir sıçrama dönemi olacak. Gelen rakamlar bize bunu söylüyor. Oluşturduğumuz ihracat projeksiyonlarına göre, Türkiye önümüzdeki 5 sene içerisinde ihracatını yıllık 300 milyar doların üzerine çıkartacak. Bugün ihracatçımız 100 bine ulaştı. Bunu 5 yıl içerisinde 130 binlere, 10 yıl içerisinde de 300 bine çıkartma arzusundayız. İhracatı bir milli mesele haline getirmek istiyoruz. İhracatımız 1923 yılında 50 milyon dolardı. Bugün ise 220 milyar dolara gidiyor. Türkiye’yi dış ticaret fazlası veren bir ekonomiye kavuşturmakta kararlıyız. Bu amaca giden yolun, Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarından, katma değeri yüksek ve markalı üründen, sürdürülebilirlik ve inovasyondan geçtiğinin farkındayız. TİM olarak tüm bu alanlarda yoğun bir mesai harcıyoruz. Cumhuriyet bağımsızlık demektir. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan ekonomik bağımsızlık mücadelesi her zaman devam edecektir. Ekonomik bağımsızlık ise ancak ve ancak üretim ve ihracatla mümkündür. İhracat, başlı başına bir Cumhuriyet projesidir. Atamızın gösterdiği ‘Muasır medeniyetlerin üzerine çıkma’ hedefine giden yol, bugün ihracattan geçmektedir? diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL