Foto Galeri

Şeytanın bile aklına gelmeyen şeyi bilim adamları yaptı! Bu bitki, erkek böceği baştan çıkarıyor

Tarım alanlarında zehirli böcek ilacı kullanımını azaltmak için bilim insanları zararlı böcekleri baştan çıkaran genetiği değiştirilmiş bitkiler …

Şeytanın bile aklına gelmeyen şeyi bilim adamları yaptı! Bu bitki, erkek böceği baştan çıkarıyor

Tarım alanlarında zehirli böcek ilacı kullanımını azaltmak için bilim insanları zararlı böcekleri baştan çıkaran genetiği değiştirilmiş bitkiler üretti. Çiftleşme için gerekli feromonu üretebilen “seksi bitkiler” erkeklerin dişileri bulmasını zorlaştırıyor.

Araştırmacılar “seksi bitkiler” diye niteledikleri bu yöntemle erkeklerin kafasını karıştırmayı ve üremelerini engellemeyi hedefliyor.

Independent Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre; bitkilere zararlı böcekler çiftleşme dönemleri boyunca bahçelerde ve tarımsal alanlarda dolaşarak dişileri arıyor. Sonunda feromonların büyüsüne kapılan erkekler bu kimyasalları takip ederek dişilere ulaşıyor. Yavruladıktan sonra sayısı artan böcekler yaprakları çiğniyor, sapları oyuyor ve ekinler için zararlı patojenleri yayıyor.

Öte yandan birçok uzman, bunları kontrol altına almak için kullanılan ve pestisit adı verilen ilaçların sağlığa ve çevreye zararlı olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle İspanya Ulusal Araştırma Konseyi ve Valensiya Politeknik Üniversitesi’nden bilim insanları, pestisit kullanım ihtiyacını azaltacak bitkileri üretti.

Hakemli bilimsel dergi Biodesign Research’te yayımlanan makalede açıklanan çalışmada Latince adı Nicotiana benthamiana olan, Avustralya’ya özgü bir bitki türü kullanıldı.

Çiftleşme için gerekli feromonu üretebilen, genetiği değiştirilmiş bitkilerin, erkeklerin dişileri bulmasını zorlaştırdığı ifade edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL